3M P50-080SG-S1-EA
P50-080SG-S1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50-080SG-S1-EA
Brief Description
CONN SOCKET 80POS STR .050" GOLD
Datasheet Download
P50-080SG-S1-EA.pdf
Availability of P50-080SG-S1-EA
QUANTITY
P50-080SG-S1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-080SG-S1-EA
Internal Part NumberEIS-P50-080SG-S1-EA
PackagingBulk
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesGround Pin
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.441" (11.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-080SG-S1-EA
Related LinksP50-080, P50-080SG-S1-EA Datasheet, 3M Distributor
P50-080SG-S1-EA Details Description
Related parts for P50-080SG-S1-EA
IC VOICE REC/PL 12MIN EX 28TSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
HEAT SINK 15MM X 15MM X 19.5MM datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 16TSSOP datasheet.pdf
CONN LOW PRO 22POS .156 SLD-EYE datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 8PWR 12SGL 2.36MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf