3M P50-140S-R1-EA
P50-140S-R1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50-140S-R1-EA
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SOCKET 140PS STR .050" GOLD
Datasheet Download
P50-140S-R1-EA.pdf
Availability of P50-140S-R1-EA
QUANTITY
P50-140S-R1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-140S-R1-EA
Internal Part NumberEIS-P50-140S-R1-EA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50
PackagingBulk
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions140
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock, Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.530" (13.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-140S-R1-EA
Related LinksP50-140, P50-140S-R1-EA Datasheet, 3M Distributor
P50-140S-R1-EA Details Description
Related parts for P50-140S-R1-EA
RES 1.07 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 765MA 140 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 47.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
LIGHT PIPE FLEXIBLE CLEAR datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 54MA 80.6 OHM datasheet.pdf