3M P50-160P-R1-TG
P50-160P-R1-TG picture photo
Mfg. Part Number
P50-160P-R1-TG
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 160POS STR .050" GOL
Datasheet Download
P50-160P-R1-TG.pdf
Availability of P50-160P-R1-TG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P50-160P-R1-TG Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-160P-R1-TG
Internal Part NumberEIS-P50-160P-R1-TG
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50
PackagingBulk
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions160
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.530" (13.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-160P-R1-TG
Related LinksP50-160, P50-160P-R1-TG Datasheet, 3M Distributor
P50-160P-R1-TG Details Description
Related parts for P50-160P-R1-TG
LED 3MM BI-LEVEL CBI G,G .120" datasheet.pdf
LABEL 3X2" BLACK ON RED 50/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN HEADER 14 POS R/A SMD 1.0MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 98MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
POSITION DEVICE FOR BENCH MOUNT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 1600W datasheet.pdf