3M P50-160P-RR1-EA
P50-160P-RR1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50-160P-RR1-EA
Brief Description
CONN PLUG 160POS R/A .050" GLD
Datasheet Download
P50-160P-RR1-EA.pdf
Availability of P50-160P-RR1-EA
QUANTITY
P50-160P-RR1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-160P-RR1-EA
Internal Part NumberEIS-P50-160P-RR1-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package200
PackagingBulk
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions160
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesBoard Lock, Flange
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-160P-RR1-EA
Related LinksP50-160, P50-160P-RR1-EA Datasheet, 3M Distributor
P50-160P-RR1-EA Details Description
Related parts for P50-160P-RR1-EA
IC ADC LP 3.5DIGIT W/DIR 44PLCC datasheet.pdf
SSD 160GB SCSI datasheet.pdf
WASHER SHOULDER NYLON datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .100" SMD GLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf