3M P50-200S-RR1-EA
P50-200S-RR1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50-200S-RR1-EA
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SOCKT 200POS R/A .050" GOLD
Datasheet Download
P50-200S-RR1-EA.pdf
Availability of P50-200S-RR1-EA
QUANTITY
P50-200S-RR1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-200S-RR1-EA
Internal Part NumberEIS-P50-200S-RR1-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package201
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50
PackagingBulk
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions200
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesBoard Lock, Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-200S-RR1-EA
Related LinksP50-200, P50-200S-RR1-EA Datasheet, 3M Distributor
P50-200S-RR1-EA Details Description
Related parts for P50-200S-RR1-EA
CONN PLUG 0.8MM 60POS SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 1800RES 1M datasheet.pdf
CONN PLUG 228POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR 4A DUAL 8UMAX datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" DL GOLD datasheet.pdf