3M P50E-080P1-RR1-TG
P50E-080P1-RR1-TG picture photo
Mfg. Part Number
P50E-080P1-RR1-TG
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN PLUG 80POS R/A .050" GOL
Datasheet Download
P50E-080P1-RR1-TG.pdf
Availability of P50E-080P1-RR1-TG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P50E-080P1-RR1-TG Order Process
Ship out your order
Specifications of P50E-080P1-RR1-TG
Internal Part NumberEIS-P50E-080P1-RR1-TG
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package203
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPak 50, P50E
PackagingBulk
Contact TypeCenter Strip Contact
Connector TypePlug
Number of Positions80
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50E-080P1-RR1-TG
Related LinksP50E-080, P50E-080P1-RR1-TG Datasheet, 3M Distributor
P50E-080P1-RR1-TG Details Description
Related parts for P50E-080P1-RR1-TG
RACK ALUM 13X17X7 BLK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A MELF datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 31POS GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10K OHM 5% 30W datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 240POS SMD datasheet.pdf