3M P50E-100P1-RR1-EA
P50E-100P1-RR1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50E-100P1-RR1-EA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN PLUG 100POS .050" R/A PCB
Datasheet Download
P50E-100P1-RR1-EA.pdf
Availability of P50E-100P1-RR1-EA
QUANTITY
P50E-100P1-RR1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50E-100P1-RR1-EA
Internal Part NumberEIS-P50E-100P1-RR1-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelP50E-100P1-RR1-xx.igsP50E-100P1-RR1-xx.stpP50E-100P1-RR1-xx.x_t
Standard Package204
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPak 50, P50E
PackagingBulk
Contact TypeCenter Strip Contact
Connector TypePlug
Number of Positions100
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50E-100P1-RR1-EA
Related LinksP50E-100, P50E-100P1-RR1-EA Datasheet, 3M Distributor
P50E-100P1-RR1-EA Details Description
Related parts for P50E-100P1-RR1-EA
DIN TYPE C STR REC LFCNR datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 33MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TPCM 583 18" X 18" datasheet.pdf
CAP FILM 0.43UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
RES 50.5K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf