3M P50L-020S-B-TG
P50L-020S-B-TG picture photo
Mfg. Part Number
P50L-020S-B-TG
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SOCKET 20POS TYPE B .050"
Datasheet Download
P50L-020S-B-TG.pdf
Availability of P50L-020S-B-TG
QUANTITY
P50L-020S-B-TG Order Process
Ship out your order
Specifications of P50L-020S-B-TG
Internal Part NumberEIS-P50L-020S-B-TG
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50L
PackagingBulk
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions20
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock, Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights8mm, 10mm
Height Above Board0.252" (6.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50L-020S-B-TG
Related LinksP50L-02, P50L-020S-B-TG Datasheet, 3M Distributor
P50L-020S-B-TG Details Description
Related parts for P50L-020S-B-TG
CONN HEADER .100 DUAL STR 66POS datasheet.pdf
IC FPGA 64 I/O 84PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3.4A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
OVP 24VAC/DC 0.5A datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 54POS 2MM SMD datasheet.pdf
IGBT 600V 100A 333W TO247-3 datasheet.pdf
RES 1.24M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HDMCBSSA R 176 205K datasheet.pdf
CAP 47 UF 20% 50 V datasheet.pdf