3M P50L-040P-C-TGF
P50L-040P-C-TGF picture photo
Mfg. Part Number
P50L-040P-C-TGF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 40POS TYPE C .050"
Datasheet Download
P50L-040P-C-TGF.pdf
Availability of P50L-040P-C-TGF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P50L-040P-C-TGF Order Process
Ship out your order
Specifications of P50L-040P-C-TGF
Internal Part NumberEIS-P50L-040P-C-TGF
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package208
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50L
PackagingBulk
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions40
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock, Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights9mm, 10mm, 12mm
Height Above Board0.315" (8.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50L-040P-C-TGF
Related LinksP50L-04, P50L-040P-C-TGF Datasheet, 3M Distributor
P50L-040P-C-TGF Details Description
Related parts for P50L-040P-C-TGF
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 35POS datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR MANAGEMENT DUAL 14WSON datasheet.pdf
CAP CER 120PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
5 IN NOM HVY DTY WHEEL:NYLON datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.7A 182 MOHM SMD datasheet.pdf
GDT 470V 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf