3M P50L-050S-A-TGF
P50L-050S-A-TGF picture photo
Mfg. Part Number
P50L-050S-A-TGF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SOCKET 50POS VERT TYPE A
Datasheet Download
P50L-050S-A-TGF.pdf
Availability of P50L-050S-A-TGF
QUANTITY
P50L-050S-A-TGF Order Process
Ship out your order
Specifications of P50L-050S-A-TGF
Internal Part NumberEIS-P50L-050S-A-TGF
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package209
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50L
PackagingBulk
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions50
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock, Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights7mm, 9mm
Height Above Board0.213" (5.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50L-050S-A-TGF
Related LinksP50L-05, P50L-050S-A-TGF Datasheet, 3M Distributor
P50L-050S-A-TGF Details Description
Related parts for P50L-050S-A-TGF
IC INVERTER HEX ADV HS 14SOP datasheet.pdf
FUSE CERM 100MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 430PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
RES 4.096K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 0.200 T/H TIN datasheet.pdf
LED ACCY NVIS CAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW SOD80 datasheet.pdf