3M P50L-060P-AS-TGF
P50L-060P-AS-TGF picture photo
Mfg. Part Number
P50L-060P-AS-TGF
Brief Description
CONN PLUG 60POS TYPE A SMD
Datasheet Download
P50L-060P-AS-TGF.pdf
Availability of P50L-060P-AS-TGF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P50L-060P-AS-TGF Order Process
Ship out your order
Specifications of P50L-060P-AS-TGF
Internal Part NumberEIS-P50L-060P-AS-TGF
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package200
PackagingBulk
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights7mm, 8mm
Height Above Board0.197" (5.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50L-060P-AS-TGF
Related LinksP50L-060, P50L-060P-AS-TGF Datasheet, 3M Distributor
P50L-060P-AS-TGF Details Description
Related parts for P50L-060P-AS-TGF
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 6.3V X7R AXIAL datasheet.pdf
PANEL SIDE 6U X 160MM W/FLANGE datasheet.pdf
MCON 1.2 - LL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
POWER CABLE W/BRAKE 30M datasheet.pdf
PWR MULTICIRCUIT PROTECT RS-232 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 12GBIT datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 30A datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf