3M P50L-120S-BS-DA
P50L-120S-BS-DA picture photo
Mfg. Part Number
P50L-120S-BS-DA
Brief Description
CONN SOCKET 120POS .050" SMD
Datasheet Download
P50L-120S-BS-DA.pdf
Availability of P50L-120S-BS-DA
QUANTITY
P50L-120S-BS-DA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50L-120S-BS-DA
Internal Part NumberEIS-P50L-120S-BS-DA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package200
PackagingBulk
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions120
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Mated Stacking Heights7mm, 8mm
Height Above Board0.252" (6.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50L-120S-BS-DA
Related LinksP50L-12, P50L-120S-BS-DA Datasheet, 3M Distributor
P50L-120S-BS-DA Details Description
Related parts for P50L-120S-BS-DA
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
IC MPU I960 33MHZ 132QFP datasheet.pdf
CABLE PROGRAMMING FOR XILINX DEV datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL/SPI 72QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
M1000 SIG HDR datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 28AWG VLT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf