3M P51-050S-S1-EA
P51-050S-S1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P51-050S-S1-EA
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SOCKET 50POS .050" STR PCB
Datasheet Download
P51-050S-S1-EA.pdf
Availability of P51-050S-S1-EA
QUANTITY
P51-050S-S1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-050S-S1-EA
Internal Part NumberEIS-P51-050S-S1-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelP50-050S-S1-xx.igsP50-050S-S1-xx.stpP50-050S-S1-xx.x_t
Standard Package208
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50
PackagingBulk
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions50
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.421" (10.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-050S-S1-EA
Related LinksP51-050, P51-050S-S1-EA Datasheet, 3M Distributor
P51-050S-S1-EA Details Description
Related parts for P51-050S-S1-EA
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
IC DAC 24BIT 4CH AUDIO 48-TQFP datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 1.60K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 18POS GOLD datasheet.pdf