SSI Technologies Inc P51-100-A-C-P-5V-000-000
P51-100-A-C-P-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-A-C-P-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G 1-5V
Datasheet Download
P51-100-A-C-P-5V-000-000.pdf
Availability of P51-100-A-C-P-5V-000-000
QUANTITY
P51-100-A-C-P-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-A-C-P-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-A-C-P-5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-A-C-P-5V-000-000
Related LinksP51-100-A-C-, P51-100-A-C-P-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-A-C-P-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-A-C-P-5V-000-000
Crystal 8.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 64.2 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 160V 0.7A NMP datasheet.pdf
CABLE MARKER LABEL 25X13 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SIDE ENTRY TINEL-LOCK RING 40AWG datasheet.pdf
EVAL BOARD 2MHZ SYNC BUCK REG datasheet.pdf