SSI Technologies Inc P51-100-A-D-MD-5V-000-000
P51-100-A-D-MD-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-A-D-MD-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 1-5V
Datasheet Download
P51-100-A-D-MD-5V-000-000.pdf
Availability of P51-100-A-D-MD-5V-000-000
QUANTITY
P51-100-A-D-MD-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-A-D-MD-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-A-D-MD-5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-A-D-MD-5V-000-000
Related LinksP51-100-A-D-, P51-100-A-D-MD-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-A-D-MD-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-A-D-MD-5V-000-000
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC DECODER/COUNTER 16BIT 20-PLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES 87.6 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
5054 PENDANT W/505SS-3NO 505SW-1 datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf