SSI Technologies Inc P51-100-A-F-M12-4.5OVP-000-000
P51-100-A-F-M12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-A-F-M12-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-A-F-M12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-100-A-F-M12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-100-A-F-M12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-A-F-M12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-A-F-M12-4.5OVP-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-A-F-M12-4.5OVP-000-000
P51-100-A-F-M12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-A-F-M12-4.5OVP-000-000
IDC CABLE - MPK40K/MC40F/MPK40K datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 100' datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 16X1 28PLCC datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP14H/AE14M/HDP14H datasheet.pdf
COUNTER LCD 4 CHAR 100-240V PNL datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 11POS 5A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.02M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf