SSI Technologies Inc P51-100-A-F-M12-4.5V-000-000
P51-100-A-F-M12-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-A-F-M12-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-A-F-M12-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-100-A-F-M12-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-100-A-F-M12-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-A-F-M12-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-A-F-M12-4.5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-A-F-M12-4.5V-000-000
P51-100-A-F-M12-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-A-F-M12-4.5V-000-000
CONN HEADER 2POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 0.68 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC FPGA 920 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SPI DUAL LP 8UMAX datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
6POS. FASTIN-FASTON* TAB HSG, RA datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 200KM W/FC/PC CON datasheet.pdf
06P UMNL PINHDR NO DRAIN HOLE datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf