SSI Technologies Inc P51-100-A-I-I36-4.5OVP-000-000
P51-100-A-I-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-A-I-I36-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-A-I-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-100-A-I-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-100-A-I-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-A-I-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-A-I-I36-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-A-I-I36-4.5OVP-000-000
P51-100-A-I-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-A-I-I36-4.5OVP-000-000
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.0 6G 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LITERATURE PACKET 6X9X0.75" datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN VT CPI B/A HDR GOLD 16POS datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HAN ADAPT PG21 TO PG21 THRD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf