SSI Technologies Inc P51-100-A-N-D-4.5V
P51-100-A-N-D-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-A-N-D-4.5V
Brief Description
SENSOR 100PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-100-A-N-D-4.5V.pdf
Availability of P51-100-A-N-D-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-100-A-N-D-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-A-N-D-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-100-A-N-D-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-A-N-D-4.5V
Related LinksP51-100-A, P51-100-A-N-D-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-A-N-D-4.5V Details Description
Related parts for P51-100-A-N-D-4.5V
IC ESCC 44PLCC datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 440 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
LED GREEN/YLW CLEAR 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 430 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 3B020FS-2,9C1-2 datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AA datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
2700UF 50V 22X35MM 105C 5000H datasheet.pdf