SSI Technologies Inc P51-100-A-N-I12-4.5V
P51-100-A-N-I12-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-A-N-I12-4.5V
Brief Description
SENSOR 100PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-100-A-N-I12-4.5V.pdf
Availability of P51-100-A-N-I12-4.5V
QUANTITY
P51-100-A-N-I12-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-A-N-I12-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-100-A-N-I12-4.5V
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-A-N-I12-4.5V
Related LinksP51-100-A-, P51-100-A-N-I12-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-A-N-I12-4.5V Details Description
Related parts for P51-100-A-N-I12-4.5V
CONN FFC FPC VERT 8POS 1MM PCB datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 116W QUAD D 64TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 340K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf