SSI Technologies Inc P51-100-A-N-MD-4.5V
P51-100-A-N-MD-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-A-N-MD-4.5V
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 100PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-100-A-N-MD-4.5V.pdf
Availability of P51-100-A-N-MD-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-100-A-N-MD-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-A-N-MD-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-100-A-N-MD-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-A-N-MD-4.5V
Related LinksP51-100-A, P51-100-A-N-MD-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-A-N-MD-4.5V Details Description
Related parts for P51-100-A-N-MD-4.5V
MOSFET N-CH 25V 50A TO-251 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 9POS 2.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
MGRID HDR SHRDSMT /CAP 34CKT datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf