SSI Technologies Inc P51-100-A-R-I12-5V-000-000
P51-100-A-R-I12-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-A-R-I12-5V-000-000
Brief Description
SENS 100PSI 22MM M12-1.0 6G 5V
Datasheet Download
P51-100-A-R-I12-5V-000-000.pdf
Availability of P51-100-A-R-I12-5V-000-000
QUANTITY
P51-100-A-R-I12-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-A-R-I12-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-A-R-I12-5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-A-R-I12-5V-000-000
Related LinksP51-100-A-R-I, P51-100-A-R-I12-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-A-R-I12-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-A-R-I12-5V-000-000
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMA datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE 55A 380VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC CONTROLLER FASTCHRGE 8-DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
TOP COVER FOR 071,BK datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 8SIP datasheet.pdf
IC OPAMP ZERO-DRIFT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf