SSI Technologies Inc P51-100-A-R-I36-4.5OVP-000-000
P51-100-A-R-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-A-R-I36-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 100PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-A-R-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-100-A-R-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-100-A-R-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-A-R-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-A-R-I36-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-A-R-I36-4.5OVP-000-000
P51-100-A-R-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-A-R-I36-4.5OVP-000-000
CONN EDGECARD 122PS .100 EXTEND datasheet.pdf
2.5 SIGNAL D/LOCK CAP HSG 6P datasheet.pdf
IC FPGA 102 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 2POS datasheet.pdf
TOOL GAGE FOR M22520/23-02 datasheet.pdf
MODULE DC PS 50W 12V 5A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAT 6 TOOL & DIE datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf