SSI Technologies Inc P51-100-A-T-M12-4.5OVP-000-000
P51-100-A-T-M12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-A-T-M12-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-A-T-M12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-100-A-T-M12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-100-A-T-M12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-A-T-M12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-A-T-M12-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-A-T-M12-4.5OVP-000-000
P51-100-A-T-M12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-A-T-M12-4.5OVP-000-000
TERM RING HI TEMP 22-18AWG datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 84PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GREEN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/20W .25% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D4SL-2RDG-DN datasheet.pdf
CABLE 5POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
IC BUFFER 7OUTPUT 1.5V 40MLF datasheet.pdf