SSI Technologies Inc P51-100-A-Z-MD-4.5V-000-000
P51-100-A-Z-MD-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-A-Z-MD-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-A-Z-MD-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-100-A-Z-MD-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-100-A-Z-MD-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-A-Z-MD-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-A-Z-MD-4.5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-A-Z-MD-4.5V-000-000
Related LinksP51-100-A-Z-M, P51-100-A-Z-MD-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-A-Z-MD-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-A-Z-MD-4.5V-000-000
VARISTOR 815V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 50W OUT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 100' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 41POS datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 14KV R85 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf