SSI Technologies Inc P51-100-G-AD-I12-4.5OVP-000-000
P51-100-G-AD-I12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-G-AD-I12-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-G-AD-I12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-100-G-AD-I12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-100-G-AD-I12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-G-AD-I12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-G-AD-I12-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-G-AD-I12-4.5OVP-000-000
P51-100-G-AD-I12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-G-AD-I12-4.5OVP-000-000
BALUN HYBRID 700-1300MHZ 1:1 datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 14POS 1MM SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWN VM 16-TSSOP datasheet.pdf
IC 4.125V HI ACT 15% TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT 4.2MM TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VINYL TUBING 1 25.4MM BLACK datasheet.pdf