SSI Technologies Inc P51-100-G-AF-M12-4.5V-000-000
P51-100-G-AF-M12-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-G-AF-M12-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 100PSI 9/16-18UNF .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-G-AF-M12-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-100-G-AF-M12-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-100-G-AF-M12-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-G-AF-M12-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-G-AF-M12-4.5V-000-000
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 9/16" (14.29mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-G-AF-M12-4.5V-000-000
P51-100-G-AF-M12-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-G-AF-M12-4.5V-000-000
CONN HEADER .100 SINGL R/A 27POS datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CABLE SMA-ALLIGTR CLIP RG174 24" datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3200K 2SMD datasheet.pdf
IC FREQ MOD EMI REDUCTION 6TSOP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN EDGE .100 52POS DR LOW P datasheet.pdf