SSI Technologies Inc P51-100-G-C-P-5V-000-000
P51-100-G-C-P-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-G-C-P-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G 1-5V
Datasheet Download
P51-100-G-C-P-5V-000-000.pdf
Availability of P51-100-G-C-P-5V-000-000
QUANTITY
P51-100-G-C-P-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-G-C-P-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-G-C-P-5V-000-000
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-G-C-P-5V-000-000
Related LinksP51-100-G-C-, P51-100-G-C-P-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-G-C-P-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-G-C-P-5V-000-000
CBL RIBN 3COND 0.079 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SNSW 10A 1/4 NONE LNGSHFT datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 463 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf