SSI Technologies Inc P51-100-G-E-P-4.5V-000-000
P51-100-G-E-P-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-G-E-P-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 100PSI 3/8-24UNF .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-G-E-P-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-100-G-E-P-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-100-G-E-P-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-G-E-P-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-G-E-P-4.5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 3/8" (9.52mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-G-E-P-4.5V-000-000
Related LinksP51-100-G-E-P, P51-100-G-E-P-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-G-E-P-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-G-E-P-4.5V-000-000
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC CLK BUFF 10OUT SDRAM 28SSOP datasheet.pdf
CONN RING TERM #8 18-22AWG datasheet.pdf
BOX PLST GRY/CLR 10.5"L X 8.72"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 600PF 14KV R85 DISK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf