SSI Technologies Inc P51-100-G-E-P-4.5V-000-000
P51-100-G-E-P-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-G-E-P-4.5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 100PSI 3/8-24UNF .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-G-E-P-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-100-G-E-P-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-100-G-E-P-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-G-E-P-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-G-E-P-4.5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 3/8" (9.52mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-G-E-P-4.5V-000-000
Related LinksP51-100-G-E-P, P51-100-G-E-P-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-G-E-P-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-G-E-P-4.5V-000-000
RES 3.24K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf