SSI Technologies Inc P51-100-G-I-D-4.5V-000-000
P51-100-G-I-D-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-G-I-D-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-G-I-D-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-100-G-I-D-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-100-G-I-D-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-G-I-D-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-G-I-D-4.5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-G-I-D-4.5V-000-000
Related LinksP51-100-G-I-D, P51-100-G-I-D-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-G-I-D-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-G-I-D-4.5V-000-000
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 128K EE 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC DO204AC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F OLIVE datasheet.pdf
SWITCH LIMIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 160K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
D4SL-N4QFA-DN datasheet.pdf
CAP FILM 4.7 UF 5% 630VDC 3 datasheet.pdf