SSI Technologies Inc P51-100-G-N-D-4.5V
P51-100-G-N-D-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-G-N-D-4.5V
Brief Description
SENSOR 100PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-100-G-N-D-4.5V.pdf
Availability of P51-100-G-N-D-4.5V
QUANTITY
P51-100-G-N-D-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-G-N-D-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-100-G-N-D-4.5V
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-G-N-D-4.5V
Related LinksP51-100-G, P51-100-G-N-D-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-G-N-D-4.5V Details Description
Related parts for P51-100-G-N-D-4.5V
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC VOLT DETECT LP 2.32V SOT23-3 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC CPLD 600MC 3.6NS 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 39 OHM 5% 50W datasheet.pdf