SSI Technologies Inc P51-100-G-N-MD-4.5V
P51-100-G-N-MD-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-G-N-MD-4.5V
Brief Description
SENSOR 100PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-100-G-N-MD-4.5V.pdf
Availability of P51-100-G-N-MD-4.5V
QUANTITY
P51-100-G-N-MD-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-G-N-MD-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-100-G-N-MD-4.5V
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-G-N-MD-4.5V
Related LinksP51-100-G, P51-100-G-N-MD-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-G-N-MD-4.5V Details Description
Related parts for P51-100-G-N-MD-4.5V
RES SMD 1.11KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 4A datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL FOR CK 2.5 SERIE datasheet.pdf
FML CONNECTOR M23 12POS 5M datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 340 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 175MA 2.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 20% 305VDC RADIAL datasheet.pdf