SSI Technologies Inc P51-100-G-R-M12-4.5V-000-000
P51-100-G-R-M12-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-G-R-M12-4.5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 100PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-G-R-M12-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-100-G-R-M12-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-100-G-R-M12-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-G-R-M12-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-G-R-M12-4.5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-G-R-M12-4.5V-000-000
P51-100-G-R-M12-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-G-R-M12-4.5V-000-000
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CBL SMA STR PLUG-PLUG RG316 6" datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 15.75MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf