SSI Technologies Inc P51-100-G-R-P-4.5V-000-000
P51-100-G-R-P-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-G-R-P-4.5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 100PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-G-R-P-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-100-G-R-P-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-100-G-R-P-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-G-R-P-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-G-R-P-4.5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-G-R-P-4.5V-000-000
Related LinksP51-100-G-R-P, P51-100-G-R-P-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-G-R-P-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-G-R-P-4.5V-000-000
TVS DIODE 200VWM TO220 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 18KBIT 55NS 52PLCC datasheet.pdf
CRIMP TOOL RJ45 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 500MA 2.44 OHM datasheet.pdf
RES 193 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP PMI FLAT BACK FROST 1" GREEN datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
RES 7.87M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADUCRF101 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf