SSI Technologies Inc P51-100-G-W-MD-4.5V-000-000
P51-100-G-W-MD-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-G-W-MD-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-G-W-MD-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-100-G-W-MD-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-100-G-W-MD-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-G-W-MD-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-G-W-MD-4.5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-G-W-MD-4.5V-000-000
Related LinksP51-100-G-W-M, P51-100-G-W-MD-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-G-W-MD-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-G-W-MD-4.5V-000-000
RES SMD 0.003 OHM 5% 1/4W L BEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC MONITOR VOLT MPU SOT143-4 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
TOOL REMOVAL STIFFENER 4&5 PAIR datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 4.5NS 44TQFP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 10POS datasheet.pdf