SSI Technologies Inc P51-100-S-AA-I12-4.5V-000-000
P51-100-S-AA-I12-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-S-AA-I12-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 4.5V
Datasheet Download
P51-100-S-AA-I12-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-100-S-AA-I12-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-100-S-AA-I12-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-S-AA-I12-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-S-AA-I12-4.5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-S-AA-I12-4.5V-000-000
P51-100-S-AA-I12-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-S-AA-I12-4.5V-000-000
MOSFET N-CH 100V 75A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 560 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
INSERT FEMALE 2POS+1GND SCREW datasheet.pdf
21+21 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BOOST 44V 0.14A datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 152 TYP datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf