SSI Technologies Inc P51-100-S-AD-I12-5V-000-000
P51-100-S-AD-I12-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-S-AD-I12-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 100PSIS 7/16 UNF 5V 12"
Datasheet Download
P51-100-S-AD-I12-5V-000-000.pdf
Availability of P51-100-S-AD-I12-5V-000-000
QUANTITY
P51-100-S-AD-I12-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-S-AD-I12-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-S-AD-I12-5V-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C