SSI Technologies Inc P51-100-S-C-P-4.5OVP-000-000
P51-100-S-C-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-S-C-P-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-S-C-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-100-S-C-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-100-S-C-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-S-C-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-S-C-P-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-S-C-P-4.5OVP-000-000
P51-100-S-C-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-S-C-P-4.5OVP-000-000
IC CIRC SUPERVISORY LP SOT23-6 datasheet.pdf
JFET N-CH 20MA 150MW MINI-3 datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 400V 1.5A datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 300MA 700 MOHM datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC TCXO 19.44MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf