SSI Technologies Inc P51-100-S-E-P-4.5OVP-000-000
P51-100-S-E-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-S-E-P-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 100PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-S-E-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-100-S-E-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-100-S-E-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-S-E-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-S-E-P-4.5OVP-000-000
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 3/8" (9.52mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-S-E-P-4.5OVP-000-000
P51-100-S-E-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-S-E-P-4.5OVP-000-000
SOCKET ADAPTER SOIC TO 24DIP 0.6 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
IC AMP LIMITING 2.5GBPS 16-TSSOP datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 11UH 500MA SMD datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 3/8-6" CLEAR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 50A TO252 datasheet.pdf