SSI Technologies Inc P51-100-S-N-D-4.5V
P51-100-S-N-D-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-S-N-D-4.5V
Brief Description
SENSOR 100PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-100-S-N-D-4.5V.pdf
Availability of P51-100-S-N-D-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-100-S-N-D-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-S-N-D-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-100-S-N-D-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-S-N-D-4.5V
Related LinksP51-100-S, P51-100-S-N-D-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-S-N-D-4.5V Details Description
Related parts for P51-100-S-N-D-4.5V
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 7W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
LED 1" FLAT RED PMI 37VDC C1D2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CARD MARKER 8 datasheet.pdf
TV 6C 6#12 SKT PLUG datasheet.pdf
33000UF 10V 30X50MM 105C 5000H datasheet.pdf