SSI Technologies Inc P51-100-S-N-I12-4.5V
P51-100-S-N-I12-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-S-N-I12-4.5V
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 100PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-100-S-N-I12-4.5V.pdf
Availability of P51-100-S-N-I12-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-100-S-N-I12-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-S-N-I12-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-100-S-N-I12-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-S-N-I12-4.5V
Related LinksP51-100-S-, P51-100-S-N-I12-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-S-N-I12-4.5V Details Description
Related parts for P51-100-S-N-I12-4.5V
CARD MARKER 120 VOLTAGE ADHESIVE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 82PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
UNIV MAT TRIM KIT 48"X42" ALUM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT PIN datasheet.pdf
DCM DC/DC CONV 28VOUT 500W datasheet.pdf