SSI Technologies Inc P51-100-S-N-I36-5V
P51-100-S-N-I36-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-S-N-I36-5V
Brief Description
SENSOR 100PSIS 1.2 UNF 5V 36"
Datasheet Download
P51-100-S-N-I36-5V.pdf
Availability of P51-100-S-N-I36-5V
QUANTITY
P51-100-S-N-I36-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-S-N-I36-5V
Internal Part NumberEIS-P51-100-S-N-I36-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-S-N-I36-5V
Related LinksP51-100-S, P51-100-S-N-I36-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-S-N-I36-5V Details Description
Related parts for P51-100-S-N-I36-5V
LED RED DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 18POS STR GOLD datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE PIN datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf