SSI Technologies Inc P51-100-S-N-M12-20MA
P51-100-S-N-M12-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-S-N-M12-20MA
Brief Description
SENSOR 100PSIS 1.2 UNF 4-20 MA
Datasheet Download
P51-100-S-N-M12-20MA.pdf
Availability of P51-100-S-N-M12-20MA
QUANTITY
P51-100-S-N-M12-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-S-N-M12-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-100-S-N-M12-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-S-N-M12-20MA
Related LinksP51-100-S-, P51-100-S-N-M12-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-S-N-M12-20MA Details Description
Related parts for P51-100-S-N-M12-20MA
IC REG BUCK 5V 0.5A 8-SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 3CH OPEN COLL 16SO datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CBL 13POS 0.5MM JMPR TYPE A 9" datasheet.pdf
RES SMD 0.036OHM 1.33W 2512 WIDE datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1-48" BLACK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
TABLE BRACKET/CLAMPS datasheet.pdf
PNEUMATIC CYLINDER datasheet.pdf
24-bit 192kHz Stereo DAC IC datasheet.pdf