SSI Technologies Inc P51-100-S-N-M12-4.5V
P51-100-S-N-M12-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-S-N-M12-4.5V
Brief Description
SENSOR 100PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-100-S-N-M12-4.5V.pdf
Availability of P51-100-S-N-M12-4.5V
QUANTITY
P51-100-S-N-M12-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-S-N-M12-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-100-S-N-M12-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-S-N-M12-4.5V
Related LinksP51-100-S-, P51-100-S-N-M12-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-S-N-M12-4.5V Details Description
Related parts for P51-100-S-N-M12-4.5V
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COL 8DIP datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
64P.IEC-C FEM.CONN. datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 24V datasheet.pdf
RSM 8 24VDC DPDT SOCKET datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
750 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CONN 64POS FML ROW A+C W/W datasheet.pdf