SSI Technologies Inc P51-100-S-N-P-4.5OV
P51-100-S-N-P-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-S-N-P-4.5OV
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 100PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-100-S-N-P-4.5OV.pdf
Availability of P51-100-S-N-P-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-100-S-N-P-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-S-N-P-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-100-S-N-P-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-S-N-P-4.5OV
Related LinksP51-100-S, P51-100-S-N-P-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-S-N-P-4.5OV Details Description
Related parts for P51-100-S-N-P-4.5OV
IC REG BUCK ADJ 3A TO220-5 datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 1CH 150KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 44POS TIN datasheet.pdf
CONN SKT 60POS 1.27MM GOLD R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 680MA 1.15 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 460MA 1.24 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 640MA 450 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP POLYMER 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf