SSI Technologies Inc P51-100-S-R-I36-5V-000-000
P51-100-S-R-I36-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-S-R-I36-5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 100PSIS M12 5V 36"
Datasheet Download
P51-100-S-R-I36-5V-000-000.pdf
Availability of P51-100-S-R-I36-5V-000-000
QUANTITY
P51-100-S-R-I36-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-S-R-I36-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-S-R-I36-5V-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-S-R-I36-5V-000-000
Related LinksP51-100-S-R-I, P51-100-S-R-I36-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-S-R-I36-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-S-R-I36-5V-000-000
RES 47.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 0.3A TO-92 datasheet.pdf
RES MO 3W 510 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IMPACT BP 6X14 GL SN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RJ11 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
FIXED IND 0.3NH 350MA 100 MOHM datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 16 V datasheet.pdf