SSI Technologies Inc P51-100-S-R-P-4.5V-000-000
P51-100-S-R-P-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-S-R-P-4.5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 100PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-S-R-P-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-100-S-R-P-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-100-S-R-P-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-S-R-P-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-S-R-P-4.5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-S-R-P-4.5V-000-000
Related LinksP51-100-S-R-P, P51-100-S-R-P-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-100-S-R-P-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-S-R-P-4.5V-000-000
CLAMP CABLE INSULATED .625" DIA datasheet.pdf
DETECTOR PHOTOLOG FO 155MBPS datasheet.pdf
RES 180 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 7POS NH datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 10-32 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 26POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 80POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf