SSI Technologies Inc P51-100-S-W-MD-4.5OVP-000-000
P51-100-S-W-MD-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-S-W-MD-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-S-W-MD-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-100-S-W-MD-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-100-S-W-MD-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-S-W-MD-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-S-W-MD-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-S-W-MD-4.5OVP-000-000
P51-100-S-W-MD-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-S-W-MD-4.5OVP-000-000
IC 16-BIT 8-CH A/D CONV 20-QSOP datasheet.pdf
LABEL LSR POLYFN WHT 1.25 X .38" datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 18.5A 4 MOHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 21.7VC SMA datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZD7 M20 datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IPD M18 NONSHLD 2W AC NO 2M datasheet.pdf
TERM SPLICE INS 22-18AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT PIN datasheet.pdf