SSI Technologies Inc P51-100-S-Z-D-4.5OVP-000-000
P51-100-S-Z-D-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-100-S-Z-D-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-100-S-Z-D-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-100-S-Z-D-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-100-S-Z-D-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-100-S-Z-D-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-100-S-Z-D-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-100-S-Z-D-4.5OVP-000-000
P51-100-S-Z-D-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-100-S-Z-D-4.5OVP-000-000
RES SMD 4.87K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LED YELLOW DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
2.0 WTB HSG 4CKT GRAY datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 3A TO263-5 datasheet.pdf
MACHINE CRIMP ACCY datasheet.pdf
CONN SMP JACK STR 50OHM SMD datasheet.pdf